تبلیغات
یا صاحب الزمان - ظهور آیا قیامت؟
یا صاحب الزمان
روزی او خواهد آمد
پنجشنبه 29 تیر 1391 :: نویسنده : راضیه خانم
شبهه :

ظهور همان قیامت است بنابراین پس از ظهور امام زمان(عج) زندگی نیست.پاسخ :


از دو نظر می توان این مطلب را بررسی كرد.

آیا بعد از ظهور ولی عصر(عج) مردم زندگی خواهند كرد؟
جهان بعد از وجود ولی عصر(عج) چگونه خواهد بود؟
در پاسخ باید گفت كه قیامت غیر از ظهور است. به قول رهبر معظم انقلاب كه فرمودند: «بعضی خیال می كنند حضرت كه آمدند، آخر دنیاست! نه، تازه شروع دنیا و شروع تاریخ بشریت است، حركت تاریخی انسان آن وقت است، آنوقت است كه استعدادهای انسان ظهور خواهد كرد. هنوز این دانشی كه بشر تا امروز پیدا كرده، در مقابل استعدادهایی كه خدا در وجود بشر گذاشته صفر است. اگر حضرت آمدند و دنیا پر از عدل و داد شد ولی آن هنگام، آخر عمر باشد و منتظر صور اسرافیل باشیم این كه كار نشد، بشر، چند هزار سال با این زحمت كار كند، بعد حضرت بیایند و دنیا را پر از عدل و داد كنند و بعد هم دنیا تمام شود. وقت ظهور حضرت، دنیا تازه شروع می شود با آمدن حضرت اول زندگی بشر، اول تاریخ و اول رشد و تعالی بشری به صورت كلان است.
رشد دانش و فرهنگ اسلامی:
حكومتی كه در راس آن رهبری مانند حضرت مهدی علیه السلام است كه درهای دانش به روی او گشوده است، طبعا از نظر علمی پیشرفت شگفت انگیزی خواهد داشت. در حكومت آن حضرت با اجرای برنامه های آسمانی آن چنان انسان ها از نظر شخصیت پرورش می یابند كه گویی آنان غیر از انسان هایی هستند كه در گذشته زندگی می كرده اند.
از جهت اقتصاد:
اقتصاد جامعه شكوفا گشته، فقر و تنگدستی رخت بربسته، آبادانی همه جا به چشم می خورد و بازرگانی رونقی شایان توجه می یابد.
كشاورزی:
كشاورزی بر اثر فراوانی باران رونق می یابد. در روایت است كه خداوند برای او(مهدی عج) بركت را از آسمان فرو می فرستد.
در زیارتهایی كه درباره حضرت مهدی(عج) رسیده است به زندگی اصیل و درست انسان در پرتو فروغ جاودانه تعالیم امام مهدی(عج) اشاره رفته است: السلام علی ربیع الانام و نضره الایام. سلام بر بهاران زندگی مردمان و طراوت روزگاران.
و اما اینكه جهان بعد از وجود ولی عصر علیه السلام چه گونه خواهد بود، آیا بعد از ایشان قیامت بر پا خواهد شد؟ جواب این است كه این مساله مرتبط با رجعت است و رجعت یكی از اعتقادات تشیع است و بدین مفهوم است كه امامان خاندان وحی و رسالت علیه السلام و عده ای از كسانی كه صالح و نیكوكار بوده و از دنیا رفته اند و جمعی از كسانی كه جنایت پیشه و ستمكار بوده و چشم از جهان دوخته اند، پس از حضرت علیه السلام به خواست خدا به این جهان باز می گردند. و نخستین رجعت كننده امام حسین علیه السلام است و پس از آن وجود گران مایه همه امامان اهلبیت علیهم السلام یكی پس از دیگری. گرچه در صدد بیان آیات رجعت نیستم اما از باب نمونه به چند آیه قرآن كه اشاره به رجعت دارد، اشاره می كنم و شما می توانید به تفسیر در ذیل این آیات شریفه مراجعه فرمایید.
بقره: آیه 259: او كالذی مرّ علی قریه و هی خاویه علی عروشها... فاماته الله مأه عام ثم بعثه...2. بقره/ آیه 243: الم ترالی الذین خرجوا من دیارهم و هم ألوف حذر الموت فقال لهم الله موتوا ثم احیاهم: درباره زنده شدن 70 هزار خانوار
3. اعراف/ آیه 155: و اختار موسی قومه سبعین رجلا لمیقتنا ... در این آیه می فرماید: حضرت موسی، تعداد 70 نفر را برای میقات ما انتخاب كرد. و در آیه 55 و 56 بقره راجع به آنان می فرماید: و به موسی گفتند: ما هرگز به تو ایمان نخواهیم آورد. و اذ قلتم یا موسی لن نومن لك حتی نری الله جهره، تا اینكه خداوند را علناً ببینیم... آن گاه می فرماید: ثم بعثناكم من بعد موتكم : آن گاه ما شما را پس از اینكه مرده بودید زنده كردیم.
4. كهف/ آیه 25: اصحاب كهف مدت 309 سال در غار مكث نمودند(به خواب رفتند) آن گاه خدای مقتدر آنان را به دنیا برگردانید.
5. بقره/ 72 و 73 و 74: از این آیات این واقعیت دریافت می گردد كه خداوند، مقتول بنی اسرائیل را در همین جهان و پیش از روز رستاخیز زنده ساخت.
جواب قسمت دوم سؤال یعنی زمین در آن زمان چگونه خواهد بود؟ كه جواب این قسمت از توضیح در قسمت الف روشن خواهد شد. و اضافه می كنم كه پس از قیام جهانی امام عصر علیه السلام، در روزگار حاكمیت آن عدالت گستر راستین فقر و نیاز از جامعه بشری رخت بر می بندد و آفت و محرومیت از بین می رود. عقده های روانی مردم حل و زدوده می شود و حزن و اندوه به سرور و شادمانی تبدیل می گردد و دیگر نه ظالمی خواهی دید و نه مظلوم و ستمدیده‌ای آرمانها و آرزوهای مسلمانان آگاه و پروا پیشه تحقق می یابد و كره زمین مهد صلح و آزادی می گردد. به تعبیر دیگر: وقتی مهدی موعود علیه السلام ظاهر شد و در جنگ پیروز گشت و بر شرق و غرب جهان تسلط یافت، تمام زمین به وسیله یك حكومت جهانی اسلامی اداره می شود. برای تمام بلاد و استانها، استانداران لایقی را با برنامه كار و دستورات لازم گسیل می دارد. به واسطه كوشش و جدیت آنان تمام زمین آباد و معمور می گردد... عدل و دادش تمام زمین را فرا می گیرد. مردم با هم مهربان شده با صدق و صفا زندگی می كنند امنیت عمومی همه جا را فرا می گیرد. و كسی در صدد آزار دیگری نیست وضع اقتصادی مردم بسیار خوب می شود به طوری كه مستحق زكات پیدا نمی شود. بارانهای نافع پی در پی می بارد. تمام زمین سبز و خرم می گردد. بركات و محصولات زمین زیاد می شود.
و اما در مورد این سؤال كه امام زمان چگونه به جنگ مشركین می رود؟
در ابتدا باید این نكته را به عرض برسانیم كه امام زمان علیه السلام مانند پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله برای هدایت و راهنمایی مردم، نخست اعلان دعوت عمومی می كند و در آغاز ظهورش، مردم را از پیام انقلاب خود آگاهی داده و اتمام حجت می كند، در این میان عده‌ای دعوتش را می پذیرند و راه سعادت، پیش می گیرند و عده‌ای به مخالفت بر می خیزند كه امام مهدی(عج) در برابر اینها قیام مسلحانه می‌كند. چنانچه امام جواد علیه السلام فرموده است: وقتی 313 نفر یاران خاص حضرت قائم(عج) به خدمتش در مكه رسیدند، حضرت، دعوتش را به جهانیان آشكار می سازد و وقتی كه این تعداد به ده هزار نفر رسید، به اذن خدا قیام مسلحانه می كند و خروج می كند.
برنامه قیام حضرت مهدی(عج) همانند برنامه قیام همه پیامبران الهی خواهد بود، یعنی بر اساس اسباب و وسایل عادی و طبیعی برنامه‌های خود را اجرا می‌كند و جز در موارد استثنایی از راه اعجاز وارد نمی‌شود. و اما اینكه در بعضی از روایات از سلاح به شمشیر معنا شده است، باید گفت كه ظاهرا مقصود از خروج با شمشیر، ماموریت به جهاد، و توسل به اسلحه برای اعلای كلمه حق است، و این كه با هیچ یك از كفار به مصالحه نمی نشیند، زیرا«شمشیر» همیشه كنایه از قدرت و نیروی نظامی بوده و هست، همان گونه كه«قلم» كنایه از علم و فرهنگ است، و نیز از قدیم معروف بوده كه كشور با دو چیز اداره می شود: قلم و شمشیر.
پس منظور قیام با شمشیر، همان اتكای به قدرت است، تا مردم نپندارند كه این مصلح بزرگ، فقط به شكل یك معلم یا یك واعظ، عمل می كند، بلكه او یك رهبر مقتدر الهی است كه امان را از ستمگران و منافقان می‌گیرد. بنابراین اجرای طرح حكومت حق و عدالت در سطح جهانی نیز باید با استفاده از وسایل مادی و معنوی لازم(بجز در موارد استثنایی) تحقق پذیرد. به تعبیری دیگر، آن حضرت و یارانش با هر اسلحه ای كه لازم باشد، در مقابل كفار و ستمگران می ایستند، و از هر گونه اسلحه‌ای كه در آن زمان متداول بوده و مورد نیاز باشد، استفاده می‌كنند. به امید آن روزی كه قدرت اسلام، همه جا را فراگیرد و روزی كه چشم همه به دیدار دل آرای آن محبوب، روشن گردد.
. انتظار، سال سوم، شماره هشتم و نهم، تابستان و پاییز 1382، فصلنامه علمی تخصصی ویژه امام مهدی(عج) صفحات 9 و 10.
. نجم الدین مجلسی، كتاب چشم اندازی به حكومت مهدی(عج)، ص 176، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، 1378.
. همان منبع، ص 196.
. همان منبع، ص 204.
. محمد حكیمی، عصر زندگی و چگونگی آینده انسان و اسلام، ص 235.
. امام مهدی علیه السلام، از ولادت تا ظهور نوشته آیه الله فقید سید محمد كاظم قزوینی ترجمه و تحقیق: علی كرمی، و سید محمد حسینی، چاپ سوم پاییز 78، موسسه چاپ الهادی، ص 792.
. ستارگان درخشان، تالیف محمد جواد نجفی، قسمت دوم از جلد 14، سرگذشت حضرت صاحب الزمان علیه السلام، ناشر: كتاب فروشی اسلامیه، نوبت چاپ: پنجم، تاریخ چاپ 1371.
. امام مهدی(عج) از ولادت تا ظهور، محمد صدر، بیروت الوفاء ص 795.
. دادگستر جهان، نوشته ابراهیم امینی، چاپ نوزدهم، 1379، چ قدس، انتشارات شفق صفحه 319.
. علامه مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 52، ص 283، موسسه الوفاء بیروت، 1403 ه.ق .
. رجالی تهرانی، علی رضا، یكصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(علیه السلام) انتشارات نبوغ چاپ سوم، ص 218
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 اسفند 1396 05:12 ق.ظ
وای، این چیزی بود که من دنبالش بودم، چه اطلاعاتی!
در اینجا در این وبلاگ موجود است، با تشکر از مدیر این سایت.
چهارشنبه 22 آذر 1396 01:23 ق.ظ
سلام من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این مقاله واقعا به خوبی نوشته شده است.
من مطمئنم که آن را نشانه گذاری کرده و برای یادگیری بیشتر اطلاعات مفید خود، برگشتم. از پستتان ممنونم.
مطمئنا برگشتم
جمعه 17 آذر 1396 08:24 ق.ظ
I take pleasure in, cause I found exactly what I used to be looking
for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
سه شنبه 9 آبان 1396 04:41 ب.ظ
سلام من cafin هستم، اولین بار که من در هر مکانی نظر دادم، وقتی این قطعه نوشتاری را خواندید فکر کردم می توانم به دلیل این نکته درخشان نوشته ای ایجاد کنم.
دوشنبه 8 آبان 1396 10:34 ب.ظ
وبلاگ شگفت آور من آن را پیدا کردم در حالی که گشت و گذار در اطراف یاهو اخبار.

آیا شما هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟
من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسد که آنجا بمانم!
به سلامتی
یکشنبه 30 مهر 1396 07:14 ب.ظ
من دوست دارم که شما نیز بچه ها هستید. این نوع کار و گزارش هوشمندانه!
بچه های آثار فوق العاده ای را نگه دارید، شما بچه ها را متصل کرده اید
به وبلاگ من
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:40 ب.ظ
من شگفت زده هستم، باید بگویم. رنج من یک وبلاگ است که به همان اندازه آموزشی و مواجه است
سرگرم کننده، و بدون شک، شما ناخن ضربه
در راس. مشکل این است که زنان و مردان بسیار با هوشمندانه صحبت می کنند.
در حال حاضر من بسیار خوشحالم که من در طول جستجوی من برای چیزی در مورد این در سراسر این آمد.
دوشنبه 20 شهریور 1396 10:09 ق.ظ
من این پاراگراف را به طور کامل با توجه به شباهت تکنولوژی های اخیر و قبلی،
این مقاله عالی است.
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:38 ق.ظ
سلام، من فکر می کنم وب سایت شما ممکن است مشکالت سازگاری مرورگر وب را داشته باشد.
هر گاه به سایت شما در Safari نگاه می کنم، با باز کردن در اینترنت، به نظر خوب می رسد
اکسپلورر، برخی از مسائل همپوشانی دارد. من به سادگی می خواستم به شما سرعتی سریع بدهم!

جدا از آن، وب سایت فوق العاده!
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:28 ب.ظ
آن مانند شما ذهن من را یاد می گیرید! به نظر می رسد که خیلی به این موضوع فکر کنید، مانند
شما کتاب را در آن یا چیز دیگری نوشتید من فکر می کنم که
شما به سادگی می توانید با چند درصد انجام دهید تا پیام را به خانه بسپارید
کمی، اما به جای آن، این فوق العاده است
وبلاگ. خوب خواندن قطعا برگشتم
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:21 ب.ظ
این ها واقعا در مورد وبلاگ نویسی ایده های عالی هستند. تو لمس کردی
برخی از نکات خوب اینجا هر چی رو به عقب برگردونی
یکشنبه 20 فروردین 1396 08:08 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article post.
I like to write a little comment to support you.
یکشنبه 20 اسفند 1391 10:45 ب.ظ
بسم الله
سلام
نمی توان از آیه 82 سوره النمل سوره 27 نظریه ای با نام رجعت قبل از قیامت را نتیجه گرفت.
آیه 84 سوره نمل سوال است.
حَتىَّ إِذَا جَاءُو قَالَ أَ کَذَّبْتُم بَِایَاتىِ وَ لَمْ تحُِیطُواْ بهَِا عِلْمًا أَمَّا ذَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ(84)

آیه 20 سوره فصلت جواب است.
حَتىَّ إِذَا مَا جَاءُوهَا شهَِدَ عَلَیهِْمْ سَمْعُهُمْ وَ أَبْصَارُهُمْ وَ جُلُودُهُم بِمَا کاَنُواْ یَعْمَلُونَ(20)

پس از آنکه سوال مطرح شد "وقع القول" رخ میدهد یعنی دابه خارج میشود.
پس جواب سوال با خروج دابه معادل و همزمان است.
بنابراین برای هر فرد دابه ای خارج میشود.این دابه که همان اعضای بدن کافر را دارد گواهی میدهد.
کافر با این بدن معیوب وارد جهنم میشود.(سوره یس)

لهَُم مِّن جَهَنَّمَ مِهَادٌ وَ مِن فَوْقِهِمْ غَوَاشٍ وَ کَذَالِکَ نجَْزِى الظَّالِمِینَ(41) (سوره اعراف)
جهنم برخلاف ارض فعلی که مهادی با سقف مرفوع است سقفی کوتاه دارد.سقف نیست روکش است..
والسلام
quranmizan.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : راضیه خانم
موضوعات


نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما درباره وبلاگ
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :